Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Pod koniec ubiegłego roku Google ogłosiło na swoim blogu zmianę polityki pozycjonowania – Mobile First. Oznacza to, że SEO które znamy teraz, zmieni się niemal nie do poznania. To wszystko dzięki temu, że rok 2018 będzie naprawdę rokiem technologii mobilnej.

 

Można się tak podśmiewać, że kolejne lata były mobilne, ale dopiero w tym ta mobilność zmieni wszystko. W 2016 roku Google oświadczyło, że większość wyszukań jest z urządzeń mobilnych, czyli… zacznie dostosowywać cały znany nam internet do urządzeń mobilnych. Cały. Czyli wyniki wyszukiwania.

 

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się pierwsze konkrety na ten temat. Chociaż od początku wiadomo było, o co chodzi, to jednak takie zebranie konkretów dotyczących zmian pomaga to wszystko ogarnąć.

 

Najważniejsze zmiany dotyczące Mobile First to:

- większy nacisk na wersje mobilne stron (muszą być responsywne)

- większy nacisk na zgodność treści we wszystkich wersjach stron

- większy nacisk na jakość linków

- bardzo duży nacisk na skalowanie wszystkich elementów i szybkość witryny (też w wersji mobilnej).

 

Żeby było łatwiej, Google udostępniło narzędzie do sprawdzania optymalizacji strony. Wystarczy wkleić adres strony, żeby przekonać się, czy jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Po analizie wyrzuca sugestie dotyczące projektu. To bardzo przydatne uwagi, zwłaszcza jeśli zależy Ci na dobrze pozycjonowanej stronie www. Bo Mobile First zmienia pozycjonowanie. Bardzo.

czy twoja strona jest gotowa na mobile first

 

Pozycjonowanie stron

Strony przyjazne urządzeniom mobilnym będą wyżej wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Te, które nie są dostosowane – będą lądowały niżej. Tak to niestety wygląda. Jeśli Twoja strona jest responsywna, a pewnie kosztowało Cię to sporo czasu i pracy (no chyba że była robiona w dobrym kreatorze), to teraz nie masz za dużo do zrobienia. Może trochę ją odchudzić lub pomyśleć, czy nie warto podmienić grafik na lżejsze. Albo po prostu nie robić nic i mieć kłopot z głowy ;).

 

Ale jeśli ten raport wyrzuci masę błędów i informacji o tym, co musisz zmienić na swojej stronie, to… czeka Cię sporo pracy. Bo responsywna strona jest wymagającym projektem. Zwłaszcza ta zrobiona dobrze. Pamiętaj o skalowaniu, spójności linków (czyli gdy klikasz na telefonie, to nie przenosi Cię na wersję stacjonarną i odwrotnie). Innymi słowy: czeka Cię trochę klikania i poprawiania.

 

Co to wszystko da?

Na urządzeniach mobilnych wszystko będzie działało szybciej ;). To też spora zmiana w myśleniu webdesignie. Do tej pory na początku był projekt strony na komputery stacjonarne. I potem skalowało się wszystko w dół, do mniejszych ekranów. Teraz – będzie odwrotnie. Przynajmniej powinno być.

 

Dobrze zaprojektowana strona mobilna w 2018 roku będzie miała te same treści co strona desktopowa, ale może mieć mniej wodotrysków i dodatków. Generalnie – im szybciej działa, tym lepiej. Oznacza to odchudzanie WordPressów z wtyczek i rezygnowanie z wielkich grafik. Może nawet budowanie nowej strony? Niektóre kreatory stron www pozwalają zrobić stronę responsywną od ręki.

 

Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć najlepsze strony w wynikach wyszukiwania. Bo przecież dla Google najlepsze strony to te, które są najszybsze, mają najlepsze treści i mają najlepiej dostosowane do urządzeń mobilnych. Więc może… zobacz jak to jest u Ciebie?

 

dobra strona bez błędów
14 lutego 2018

Dlaczego nowa polityka Google’a zmieni wszystko? [Mobile First]