Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Przede wszystkim – pamiętaj czym jest user experience. To wrażenie, które strona internetowa zostawia na użytkowniku. Czyli jeśli jest dobrze zaprojektowana i wiadomo, gdzie co i jak, to będzie pozytywne. Bo user experience może być też negatywne. Wtedy użytkownik zamyka kartę przeglądarki, mówi „na razie” i już nie wraca. A przecież chcesz, żeby było inaczej!

 

To skoro już wiesz, czym jest user experience, pora żeby się dowiedzieć, jak je poprawić. Albo jak zrobić stronę internetową, żeby było dobre.

Pomyśl o swojej stronie. Wszystko jest uporządkowane? Link do strony głównej jest na każdej stronie? Masz zrozumiałem menu? No to mamy dobry początek obiecującej strony ;). Teraz warto zastanowić się nad kilkoma innymi elementami, istotnymi dla user experience.

 

Jak jest cel strony

Twoja strona musi mieć jakiś cel, najlepiej konkretny ;). Pamiętaj o tym, że użytkownik musi go zrozumieć i zrealizować. Prowadzisz warsztaty i chcesz zebrać jak najwięcej uczestników? W widocznym miejscu niech będzie link do zapisów. Prowadzisz warsztat samochodowy? Kontakt powinien być dobrze widoczny, a nawet na wyróżniającym się tle.

Gdy użytkownicy będą wiedzieli czego od nich chcesz, chętniej w to wejdą. Po prostu. Do tego to uczciwe, bo oni wiedzą o co Ci chodzi. Takie porozumienie między Wami to dobra rzecz, która podwyższa jakość user experience, czyli sprawia, że użytkownik jest zadowolony. A zadowolony użytkownik, to…

keep it simple stupid kiss

Konwersja

Jest mocno związana z celem strony, ale to kolejny krok. Musisz zastanowić się nad tym, jak wygląda cała ścieżka, którą musi przebyć użytkownik, od wejścia na Twoją stronę, do osiągnięcia Twojego celu. To musi być prosta ścieżka, co wcale nie oznacza, że musi być krótka. Jasne, jedno kliknięcie do osiągnięcia celu to ideał. Tylko co jeśli tak się nie da? Wtedy trzeba pokombinować.

Więc skoro już pamiętasz o celach, to spróbuj uprościć drogę użytkownika. Duże przyciski, jasne działania – to bardzo pomaga. Gdy użytkownik wie, co ma zrobić, zrobi to chętniej. Jest zasada KISS, czyli „keep it simple, stupid” (co oznacza mniej więcej „zachowaj prostotę, głuptasie”) i pokazuje doskonale co trzeba zrobić na stronie, żeby było dobrze ;). Zachować oczywiście prostotę na stronie, ale nie tylko.

 

Przejrzystość strony

To kwestia projektu strony internetowej, ale nie tylko. Rozbudowana strona może być przejrzysta, podobnie jak prosta strona może być koszmarem dla użytkownika. Nie ma jednej recepty na dobrze zaprojektowaną stronę, jednak jest kilka zaleceń ;).

Pamiętaj o dużej ilości światła, przerwach między elementami, dobrze dobranych fontach i jasnej strukturze treści. To podstawy dobrego user experience. Popatrz na wzorcowy przepis na ciasto – na początku potrzebna jest nazwa, może jakieś zdjęcie na zachętę, lista składników, opis przygotowania i fotka z ciastem po upieczeniu. Litery muszą być wystarczająco duże, elementy przepisu jasno podzielone. Tak powinno się myśleć o stronie :). Elementy muszą do siebie pasować, a do tego razem przekazywać informacje, których użytkownicy szukają.

Zawsze warto zostawić temat wyglądu strony na kilka dni i wrócić do niego ze świeżą głową. Podobnie jak warto poprosić dalszych znajomych, żeby przyjrzeli się temu, co robisz ze swoją stroną. Jeśli nie będą wiedzieć, co mają zrobić lub pojawią się kłopoty ze znalezieniem czegoś, to… dobrze pomyśleć o poprawkach.

minimalizm na stronie

Minimalizm na stronie

Chociaż jest ostatnio modny, to minimalizm ma długą historię w projektowaniu stron www. Dzięki niemu Google stało się najpopularniejszą wyszukiwarką, chociaż gdy wchodziło na rynek w 1998 miało mocną konkurencję. To wszystko dzięki temu, że wystarczyło wejść na stronę z oknem wyszukiwarki i było wiadomo: tu wpisujesz, tu naciskasz i gotowe. Żadnych reklam, banerów ani innych rzeczy. Sama wyszukiwarka.

Dlatego dobrze się zastanowić jakich elementów Twoja strona nie potrzebuje. Tak, czego nie potrzebuje. Wiesz, jaki jest jej cel, więc wszystko, co nie pomaga użytkownikowi w jego osiągnięciu możesz… wyrzucić ;). Na stronie internetowej zasada „mniej znaczy więcej” znaczy naprawdę dużo. Fajnie to opisał Paweł na blogu WebWave, więc jeśli chcesz pogłębić temat, to koniecznie rzuć na to okiem.

 

Szybkość działania strony to też user experience

Łatwo o niej zapomnieć. Przyznaj się, ile kart ze stronami zdarzyło Ci się zamknąć, bo ładowały się dłużej niż wynosiła Twoja norma tego dnia? Mi? Nie liczę od lat. Będzie ich bardzo dużo. Pamiętaj: szybka strona, to strona przyjazna użytkownikowi. Zawsze. Nie musi wtedy czekać na to, żeby znaleźć co dla niego masz.

 

Dlaczego warto dbać o user experience

Powodów jest kilka, ale dwa są najważniejsze: realizacja celu i poprawa pozycjonowania strony. Pierwsze jest kluczowe dla Ciebie, bo użytkownik ceni sobie strony przemyślane pod niego. Chętniej konwertuje. Spędza więcej czasu na stronie, znajduje to, czego szuka na jej początku. A dzięki temu podwyższa ocenę strony w wynikach wyszukiwania.

Detale? Pewnie tak. Tylko są na tyle istotne, że ich zastosowanie przynosi naprawdę dobre efekty.

 

Darmowy program do tworzenia stron www
05 kwietnia 2018

Jak poprawić user experience na stronie?